Aký je najlepší zámok na bicykel?

Ako si vybrat zámok na bicykel

Bicykel ponúka pohodlný spôsob, ako sa prepravovať na krátke vzdialenosti. Ale či už idete z domu len na najbližšiu zastávku autobusu, do obchodu alebo na celý deň do práce, odložené bicykle, najmä drahé horské MTB na zastávkach autobusu, na vlakových staniciach, pred kancelárskymi budovami alebo na iných verejných miestach, bohužiaľ priťahuje záujem zlodejov.
Výber vhodného typu zámku, ktorý zlodejov odradí, je preto dôležitým rozhodnutím, ktoré netreba odfláknuť kúpou prvého najlacnejšieho zámku na bicykel z Tesca.

Ako si vybrať vhodný zámok na bicykel, aké parametre a vlastnosti zámku brať do úvahy?

Skladnosť, hmotnosť a robustnosť zámku

Väčšina majiteľov bicyklov sa domnieva (a treba povedať, že oprávnene), že najodolnejšie a najbezpečnejšie zámky na bicykel sú tie najmasívnejšie a najťažšie. Môže to byť pravda, ale nosiť takýto zámok so sebou je veľmi nepohodlné. Preto je potrebné hľadať kompromis medzi praktickosťou a ľahkou prenosnosťou bicyklového zámku a úrovňou bezpečnosti, ktorú môže poskytnúť.

Pre rozhodovanie je tiež dôležité miesto, kde bude bicykel odložený a uzamknutý. V oblasti s vysokou viditeľnosťou a s konštantným tokom ľudí môže byť vnímané riziko krádeže bicyklov nižšie ako v oblastiach, ktoré sú bez dozoru počas väčšej časti dňa alebo noci. Špecializované parkovacie konštrukcie pre bicykle, ako sú rôzne stojany na bicykle alebo klietky na bicykle, majú bezpečnostné prvky integrované, no akýmkoľvek zámkom na bicykli úroveň bezpečnosti zvyšujeme.

Odstrašujúci, odradzujúci faktor zámku

Aj keď zámky bicyklov znižujú pravdepodobnosť odcudzenia bicykla, neeliminujú toto riziko úplne. Možno ich preto považovať skôr za odstrašujúce, odrádzajúce, než za 100% spoľahlivé riešenie. Väčšina zámkov by mala stačiť na odradenie príležitostného zlodeja. V podstate, akýkoľvek zámok je lepší ako žiadny zámok, tu funguje rovnaký efekt ako pri atrapách bezpečnostných kamier. Ak má zlodej na výber z viac ako jedného bicykla, je pravdepodobné, že si vyberie ľahšiu alternatívu a siahne po neuzamknutom bicykli, hoci by aj bol lacnejší a menej atraktívny ako ten uzamknutý.

U-zámky

U-zámok na bicykel poskytuje vhodný kompromis medzi pevným zámkom odolným proti pílke, a tieto zámkz sú zároveň ľahké a dobre prenosné. Tento typ zámku otvorí dobre vybavený zlodej, stačí mu na to hever alebo iné zariadenie na roztiahnutie zámku, preto je vhodné vyberať si zámok s užším U.

Zámok s reťazou

Reťaz sa dá rozpíliť alebo rozbrúsiť karboškou, preto je treba brať do úvahy najmä tvar a materiál použitý v reťazi. Bezpečnostné reťaze s tvrdým povrchom špeciálne navrhnuté na ochranu bicyklov predstavujú lepšiu ochranu, ako keď si podomácky skombinujete FAB visací zámok a štandardné reťaze s bežnými článkami zakúpené v železiarstve.

Káblový, lankový zámok

Oceľové opláštené lankové zámky poskytujú najlepšiu ochranu v tejto kategórii zámkov. Bezpečnostné oceľové lanko je splietané z tenších laniek a obvykle je dosť odolné na rozbrus, takže bezpečnosť bicykla je pravdepodobne dostatočne zaručená na všetkých parkovacích plochách s výnimkou najrizikovejších parkovísk.

Ochrana častí bicykla

Nestačí zámkom pripevniť len rám bicykla. Časti bicyklov, ako sú kolesá alebo sedadlá, sa dajú často ľahko odstrániť, často sú z praktických dôvodov upínané rôznymi rýchloskrutkami. Ich nahradenie bežnými šróbami s maticami riziko odcudzenia výrazne zníži, keďže potenciálne úspešný zlodej by musel byť vybavený špeciálnymi nástrojmi, čo prakticky vylučuje príležitostných kradošov.

Okrem používania vhodných zámkov na bicykel, by ste si tiež mali dobre rozmyslieť, kde svojho dvojkolesového tátoša odložíte, aby tento neskončil v nesprávnych rukách. Dokonca aj doma sa určite uistite, že je váš bicykel uložený mimo dohľadu z ulice v uzamknutej garáži, pivnici alebo trebárs v záhradnom domčeku.

Ak nemáte prístup k chránenému úložisku bicyklov, použite zámok na pripevnenie bicykla k nejakej nehnuteľnej veci, lampe, plotu, zvodidlu. Aj keď vaše poistenie domácnosti a majetku zaistí ochranu bicykla uloženého doma, pre drahšie značky a modely sa môže vyplatiť špeciálna poistka.

Najzaujímavejšou novinkou na trhu ochrany bicyklov sú určite elektronické zámky alebo zámky s alarmom, kde odstršujúcim faktorom je určite často aj vyše 100 dB siréna.

V súčasnosti sa dajú bežne kúpiť už aj RFID čipy alebo tagy, ktoré pomôžu bicykel vystopovať napríklad prostredníctvom smartfónovej aplikácie, ak by sa stalo najhoršie a nejaký zlodej by sa vám na váš bike.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *