Ako zabezpečiť dom, byt alebo chatu proti vlámaniu počas vašej neprítomnosti?

Ako ochrániť svoj dom, byt, chatu pred zlodejmi

Kedykoľvek idete preč z domu, či už na kratší alebo dlhší čas, či už na víkend na návštevu starej mamy do Lučenca, alebo na polročnú cestu jachtou okolo sveta, vždy si chcete byť istí, že je doma všetko v poriadku a v bezpečí.

A naopak, ak ste napríklad cez týždeň doma v Pezinku a tešíte sa na dovolenku na chate v Mýte pod Ďumbierom, taktiež chcete, aby, keď tam dorazíte, chata bola v priadku a všetky veci na mieste.

Vždy existujú opatrenia, ktoré ak urobíte, pomôžu vám zaistiť bezpečnosť vášho majetku. Zhrňme si ich teda.

Zamknite úplne všetko!

Pred odchodom zamknite všetky dvere a okná, vrátane dverí do dvora alebo do garáže. Ak máte dom a garáž prepojené dverami, zamknite aj tie. Akákoľvek prekážka je dobrá.

Ak máte garáž s okienkami, zakryte ich, aby ľudia nemohli nahliadnuť dovnútra a zistiť, či je vaše auto preč. Ak odchádzate na dlhšiu dobu a máte automatickú garážovú bránu, vypnite ovládanie, ak je to možné. Pomôže to zabrániť vniknutiu zlodejom s univerzálnym elektronickým kľúčom.

Aj hnuteľný majetok môžete dodatočne zabezpečiť, kľudne napríklad môžete zamknúť bicykle a sťažiť tak poteciálnym zlodejom prácu.

Domáci kamerový systém

Ak máte integrovaný kamerový systém, uistite sa, že je zapnutý vždy, keď opúšťate dom. Ak bezpečnostný systém nemáte, možno je čas zvážiť jeho zaobstaranie 🙂

Domáci bezpečnostný systém dokáže totiž oveľa viac, než vás len upozorniť na vniknutie nepovolaných osôb.

Môže vám tiež umožniť ovládať alarm na diaľku, keď ste preč, a prostredníctvom inteligentných zámkov môžete nastaviť selektívny prístup pre susedku, ktorá vám príde poliať kveta alebo nakŕmiť papagája.

Aj zlodeji sú na Facebooku

Počas dovolenky nepostujte nič na sociálne siete. Pre zlodejov sú fotografie z dovolenky ako pozvánka – poďte ďalej, my sme na pláži a dom je prázdny, len sa zastavte na návštevu.

Akékoľvek zdieľanie zážitkov s blízkymi počká, kým sa vrátite z dovolenky domov.

Vzbuďte dojem, že ste stále doma a že sa môžete kedykoľvek vrátiť

Neupozorňujte zlodejov na svoju neprítomnosť tým, že necháte hromadiť poštu alebo noviny v schránke.

Počas dovolenky buď poštu pozastavte, zriaďte si na pošte priečinok, kde vám pošta zostane až do vášho návratu alebo požiadajte priateľa alebo suseda, aby schránku pravidelne vyberal.

Ak ste mimo domu na dlhší čas, môžete si tiež dohodnúť údržbu, napríklad kosenie trávy alebo odhřňanie snehu.

Nechajte svoje žalúzie alebo závesy tak, ako ich nechávate obvykle, keď ste doma. Ak je to možné, nastavte svetlá, rádiá a televízory v byte na časovače, aby ste vytvorili dojem, že v byte bývate. Snažte sa vytvoriť dojem, že niekto je doma. Dohodnite sa so susedmi, že budú parkovať na vašom vyhradenom mieste alebo pred vašou bránou.

Ďalším spôsobom, ako odradiť potenciálnych zlodejov, je nechať zapnutú klimatizáciu. Je to síce zbytočné míňanie elektriny, no tu si treba zvážiť všetky plusy a mínus. Vypnutá klíma počas tropického dňa aj menej chytrému zlodejovi napovie, že tento dom pravdepodobne majitelia nechali bez dozoru.

Dohodnite sa so susedmi alebo rodinnými príslušníkmi

Zabezpečte, aby priateľ alebo sused dohliadol na vaše veci, keď ste mimo mesta.

Ak nemôžete diaľkovo ovládať svetlá, požiadajte niekoho, komu dôverujete, aby svetlá zapínal a vypínal, pamätáte sa na Macaulaya Culkina vo filme Sám doma?

Nenechajte sa vykradnúť počas dovolenky

Ono to naozaj funguje. Zlodeji si majú z čoho vyberať a vždy pôjdu tou jednoduchšou cestou.

Ochrana vášho majetku je dôležitá, určite sa nikto nechce vrátiť z dovolenky síce oddýchnutý a plný zážitkov, no do vybieleného domu. Zabezpečte inteligentne svoj majetok a užite si čas mimo domova, tak ako treba, na oddych a relax.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *